• Annual Result
  • Position Holders SESSION 2013 - 14

Names of Position Holders and Cent Percent Attendance Certificates Achievers
Morning / Afternoon Shifts

METROPOLITAN   FOUNDATION   SCHOOL


                  AFTERNOON SHIFT

Class

EXCELLENT PERFORMANCE

F.YI.G

    MUHAMMAD AKMAL


   SHIREEN
 
 MOHAMMAD BILAL KHAN

F.YII.G

   MALAIKA

 
 MAHEEN  GUL
 
SAMIA SYED

                       Position Holders

 

1st Position

2nd Position

3rd Position

I.G

 

  MOHAMMAD  SHAHEER KHAN
  
MOHAMMAD  FARZEEN
 
 LAIBA ISRAR

II.G

 
NAISHA
 
 AIMAN FATIMA
  
AYESHA QAYYUM

III.G

  
SUBIKA
 
 UZAIR ABID
 
  SYED NIMRAN HUSSAIN

IV.G

 
  MARIA MOIN
 
  SYEDA SIDRA SAEED
  
ILSA AFZAL

V.G

 
 SYEDA IQRA SAEED
 
 NAVEERA FAISAL
  
LAIBA

VI.G

 
 UNAIZA KHAN
 
 SYED MUHAMMAD NEHAL
  
NIDA FATIMA

VII.G

  
AREEBA
 
 MUHAMMAD DANISH
 
 ALINA RASHID

VIII.G

  
AREEBA MAQBOOL
  
SYED MUHAMAD KUMAIL
  
NABEEL HUSSAIN


                                                    BEST  STUDENT

BEST STUDENT AFTERNOON PRIMARY

    IV - G                    ALI    MUHAMMAD

      BEST STUDENT AFTERNOON SECONDARY

     VIII  - G                 AAFREEN                   

 

                                           BEST  PREFECT

BEST PREFECT AFTERNOON PRIMARY

       IV - G                RASHID                        

       BEST PREFECT AFTERNOON SECONDARY

        VII - G              MEHRUN  NISA                                   

                                                                          GOLDEN   CERTIFICATE   ACHIEVERS

 AFTERNOON PRIMARY

 

 II - G       NEHAL SALEEM  

 III - G     MUHAMMAD HAMZA                         

 III - G      AMREEN                       

                                                   

AFTERNOON SECONDARY

  VI - G        RAHIM FEROZ 

  VII - G       MUHASSHIR KHAN

  VIII - G      AISHA

  VIII - G      ANUSHA SALEEM

                                  MORNING PRE - PRI AMARY AND PRIMARY

Class

EXCELLENT PERFORMANCE

PLAY GROUP

MUHAMMAD RAYYAN
UMAIMA
RIDA FATIMA
MAHAM TARIQ
HASSAN RAZA
ZIA - UD - DIN
MUHAMMAD HAZIQ
SUMBUL
MUHAMMAD AREEB

MUHAMMAD USMAN

UZAIR SAUD

RAHIN

QURAT -UL -AIN

HARBOOR

MUHAMMAD UMAIR

MAHNOOR ALI

HAJRA

KHUSHI
ALISHBA SHOAIB

ABDUL REHMAN
SHEIKH MUHAMMAD MULTAZEEM

KHADIJA
NOOR -UL - AIN

F.Y I A


HURIYA SHAIKH

WANIA RIAZ

HAYA FATIMA

F.Y I B


MUHAMMAD ANAS

SABEERA KHAN

RAYYAN BAIG

F.Y II A


TARAJI

ABDUL WASAY


DAANIA MEHDI

F.Y.II B


SHAMMAS SOHAIL

SARA

MUHAMMAD ANSAR NATHANI

 

            POSITION HOLDERS

class

1st Position

2nd Position

3rd Position

I.A


SYED RAFAY ALI

AMNA MUMTAZ

NABIHA AYAZ

I.B


JAVERIA ASAD

ABDUL REHMAN

MAHEEN JAWAIDMUH

II.A


MUHAMMAD HAMMAD

MUHAMMAD HARIS

MUHAMMAD ARMAN ALI

II.B


KHADIJA

TASMIYA FATIMA

MUHAMMAD AHMED

III.A


RIDA ABRAR

IRFAN ALI

ADEENA

III.B


YUSRA EKRAM

MUHAMMAD UZAIR

AREEBA

IV.A


AYESHA ASAD

ALISHBA SALJUKI

MUHAMMAD YOUSUF

IV.B


MUHAMMAD SARMAD

LAIBA KHAN

AMNA TARIQ

V.A


ARISH

ANAM IZHAR

HUDA ARIF

V.B


KOMAL PERVAIZ

UNAIB

AFIYA FATIMA





 

MORNING PRE - PRIAMARY AND PRIMARY

                           BEST STUDENT

BEST STUDENT PRIMARY MORNING

                      V - B            ABDUL ARHAM

 

                           BEST PREFECT

         BEST PREFECT                        V - A             SIMRAN

GOLDEN CERTIFICATE ACHIEVERS

MORNING PRE - PRIMARY

 

 

F.Y.II - B                  EMAN AMEEN NATHANI

                                 MUHAMMAD ANSAR NATHANI              

 

     I - B                       ABDUL REHMAN

                                     IQRA                         

 

MORNING PRIMARY

         I I- A               SYEDA ANOSHA                 

                                 MUHAMMAD NOMAN
                                 MUHAMMAD UZAIR


         III - B              MUHAMMAD HASHIM NATHANI
                                
         IV - A               AYESHA ASAD

         IV - B               NOOR SABA
                                  MUHAMMAD MUZAMIL


         V - A                 ANAM IZHAR
                                   AQEEL DINANI
                                   SHAHRIYAR KHAN
                                   SAHIL SOHAIL
                                   USMAN AHMAD 

 

MORNING SECONDARY

class

1st Position

2nd Position

3rd Position

VI . A

  
SHAZIA RAJANI
  
MOIZ ANSARI
  
SYEDA MUZNA FAYYAZ

VI . B


FILZA

 ABEERA SHOAIB

AMNA FARID

VII . A


UROOJ

  UMER SALEEM

SOHA

VII . B


SAHAR NAZ

TEHNIYAT YASEEN

NADIA

VIII . A


AFSHEEN SAEED

ASMA ZAKIR

DUA MOHSIN

VIII . B


ABDUL QADIR

IQRA TARIQ

MARIYAM KHAN




 

                                BEST STUDENT

BEST STUDENT SECONDARY MORNING

               VIII - B                   BISMA ARIF                                   

 

                                  BEST PREFECT

BEST PREFECT SECONDARY MORNING

               VIII - B            MUHAMMAD HUNAIN                    

                                                                                        GOLDEN CERTIFICATE ACHIEVERS

MORNING SECONDARY

 VI . A           TEHREEM SHAFIQUE           

VI . B            MARYAM                       

 VII . A         UMAIMA                              

 VII . A         EMAN AMIR

 VII . A         UMER SALEEM                            

 VII . B         AMNA ASIF

 VII . B         ABDUL SAMAD

 VIII . A       AISHA

 VIII . A       MUHAMMAD ANAS 

 VIII . B       FAZEELA BANO                  

 VIII . B       ZAINAB


Make a Free Website with Yola.